Дошкільний навчальний

«Папа, веди мене в садік»

Дитячий садочок «Берізка» за 50 років своєї роботи виховав і випустив у світ, як пташенят із затишного гніздечка, шість тисяч маленьких ніжинців. Сьогодні це вже вчителі і вихователі, військові і банкіри, відомі лікарі і художники, кінорежисери і актори, і ще сотні фахівців своїх улюблених справ. А починалося все у далекому вже 1966…

По вулиці Березанській, серед городів, виділила влада міста ділянку землі під садочок. Невдовзі збудували красиву двоповерхову будівлю. А молодий колектив перетворився на команду однодумців. Ось вони, перші: Тагірова Юлія Олександрівна – перша завідувачка дитячого садочка «Берізка», Сиволап Людмила Федорівна – відмінник освіти України, ветеран педагогічної ниви. Вона своєю працею та завзятістю вивела садочок у правофланговий заклад вже у 1971 році.

Від дня заснування тут працювали люди віддані своїй справі сповна: Іващенко М.Ф., відмінник освіти України; Гриценко В.О., відмінник освіти України, вихователь-методист; Чистякова Є.Д. – старша медична сестра; Самовтор Г.Є., улюблена вихователька найменших; Ярмоленко С.В., відмінник освіти України, кавалер ордена «За трудову доблесть», вихователь-методист ( у трудовій книжці цієї жінки один запис від старту трудового стажу до його завершення); Голік Л.М., вихователь вищої категорії; Тищенко Н.Д., інструктор з фізкультури, перший в Ніжині; Світлична Н.Ю., вихователь величезної душі, творчості і таланту; Грицан Л.М., вихователь на найважчій ділянці – групи раннього віку.

А в день 50-ліття садочка святкувала день народження і жінка, яка працювала в дитячому садочку з 1996 року, Самаріна Валентина Олексіївна, помічник вихователя для дітей раннього віку, зустріла свій 87 рік.

Материнська пестувальна педагогіка – ось те, чим сильний цей заклад. Уявіть, чи багато вихователів похвалиться унікальним визнанням – кращий друг дитини? У цьому садочку такі друзі є. Відчуваєте, скільки довіри і любові у цих словах – кращий друг дитини!

І не дивно, що саме у цьому закладі зародилася ідея створити освітньо-виховний центр на засадах педагогічної та виховної спадщини просвітительки, фундатора національного виховання, засновниці першого дитячого садка, нашої землячки Софії Русової. Ідея народження такого центру фактично належить Людмилі Василевській, яка 10 років пропрацювала в дитсадку методистом. А плідна робота усього колективу довела і нині наочно демонструє переваги обраного напряму роботи. Бо, як зазначала Софія Русова: « Лише національне виховання спроможне виплекати цілісну, високоморальну, патріотично налаштовану особистість».

22 роки тому тут ще мріяли про те, щоб садочок мав свій виховний почерк, свою марку. Щоб тут жили і шанувалися звичаї, обряди, традиції і ремесла українського народу. Тоді була мрія. Сьогодні це вже 22 роки роботи освітньо-виховного центру, який здобув право першим на Чернігівщині носити ім’я Софії Русової.

Не бійтеся мріяти. Бо ота боязнь підрізає крила і висушує душу. Мрійте і втілюйте мрію, як це роблять у дитячому садочку «Берізка».

Закоханість у дітей і творча праця стали головними критеріями роботи. Летять роки, множаться традиції. І фірмовий виховний почерк софіївців неможливо сплутати ні з чиїм.

У колі друзів, колег, почесних гостей і своїх вихованці, зустрічав садочок і 50 своїх років, і 160 років з дня народження славної Софії. Їй присвятили і слова, і вірші, і свої таланти.

Офіційною мовою ювіляр зветься – ДНЗ № 13 з пріоритетним напрямом роботи національно-патріотичного і духовного виховання малого українця на засадах концепції С. Русової. А мовою серця – велика родина, де кожна дитина – найдорожчий скарб. І стільки любові у тій родині, стільки тепла і затишку, стільки світла, що поділяться з вами, ще й повні міхи в життєву путь вам спорядять.

І все оте подвійне свято – то один великий діалог з часом. З минулим. Найперше, аби подякувати ветеранам – працівникам садочку. Жінки ніяковіють від такої уваги і щиро радіють, що мають змогу прийти сюди: «Все життя вважаю рідним. Сьогодні відчула, що прийшла до себе додому», - говорить Людмила Василевська. Процвітання, довгих років, наснаги бажає садочку і колективу вся ветеранська когорта.

А те, щоб дорослі мали змогу повернутися в дитинство, хоч на мить, був цікавий конкурс на святі. На екрані демонстрували фото вихованців різних часів. Той, хто пізнав себе в дитинстві, отримав приз. Такими фото із свого родинного архіву садочок привітав своїх колишніх вихованців. Донька одного із перших випускників садочка Ігоря Устименка нині відвідує татову «колиску зростання» . І найбільшою нагородою від малечі своєму садочку тато вважає її слова суботніми ранками: «Папа, веди мене в садік!».

А ще був діалог з майбутнім. Було багато про плани і задуми. І багато щирих визнань і побажань.

«Не може бути пустоти в дитячих серцях, якщо наповнювати їх ідеями Софії Русової, - підкреслює у вітальному слові заступник начальника управління освіти Надія Пономаренко, - Браво закладу, браво вихователям, браво батькам. Не «випасати» дітей, а зрощувати у любові, не муштрувати, а виховувати. Ось те, чим керується заклад. А значить буде і 150, і 250-річчя. Впевнена».

«Бував у Білорусії. Там садочки типові,ошатні і все їх начиння теж типове: від меблів до роздаткового матеріалу. А от у вас – особливе, зроблене,в більшості, вашими руками, а значить, зроблене з душею. А головне – людська душа, прагнення. У вас великий потенціал – любов до дітей. 50 років – зовсім юний вік, попереду багато звершень» - так вітав секретар міської ради Валерій Салогуб.

« Як правило, беруть шефство над дітьми. А у нас діти взяли шефство над військовими. Щира подяка за такий порив», - по-військовому лаконічно дякував військовий комісар Володимир Якущенко.

«Тут відпочиваєш душею. 50 років – поважний вік. Для людини. А дивлячись на садочок, розумієш – це друга молодість. Молодості усім вам!», - лунає з вуст голови Ліги «Ділова жінка» Тамари Стратілат.

Поділився і враженнями, і талантом…поліціянт Тарас Балабайко: «Багато знав людей, але такого напору та іскри до своєї праці не бачив ні в кого» - ці слова адресує він завідувачці садочку Наталії Примушко. – « І весь позитив діти з садочку несуть у свої родини. Так множиться добро». І в побажання власні віршовані рядки: «Нехай щаслива буде доля, любов у серці і незламна воля».

А депутат міської ради Володимир Башинський вперше відкрив для себе цей дитячий заклад. Подякував і вихователям, і батькам за співпрацю і здобутки. А ще пообіцяв свою підтримку: « Як депутат по округу зобов’язуюсь надавати посильну фінансову і свою всебічну підтримку». І стримав слово вже з перших днів знайомства – придбав 20 новеньких дитячих стільчиків.

Подарунків було багато. Від міської ради та управління освіти – пральна машина. Від профспілки освітян – медична апаратура. Від фірми «ЛАКС», в особі Анатолія Литвина, ще 20 дитячих стільчиків. А, бачачи такий меблевий приріст, Спеціальний авіазагін взяв зобов’язання змайструвати до стільчиків і столи. А голова піклування ради садочка Микола Максименко сказав по-домашньому: «Ми нічого не купували. Ми придбали в нашу велику родину два пилососи». А ще купа дарунків від Ліги «Ділова жінка» (Стратілат Т.М., Стрілко Т. О.,Гажаман Т. М.,Дрозд Н. Г., Подолянко Н. М., Косаренко Н. В., Охримюк Н. М.), від депутата обласної ради Наталії Копиці,Ніжинської поліції, школи № 10 (директор О. Мисник), батьківської громади садочка. Солодкого подарунка зробили і кондитери ТОВ «Ніжинський хліб».

Скажете, навіщо все це перелічувати? Та просто для того, аби зрозуміти від добра множиться добро, від серця зігрівається серце. І справа не у подарунках чи їх коштовності. Справа у єдиності прагнення і розуміння – дитина понад усе.

На святі ювілейному стало всього: веселих посмішок і щирих сліз, теплих спогадів і відвертого захоплення, легкого смутку і неприхованої гордості. Він такий 13 садочок «Берізка». «Моя криниця наснаги, - ділиться почуттями Заслужений працівник освіти, завідувачка дитячого садочка Наталія Примушко. – Робота у дитячому садочку – це незвичайна робота. Це – доля, це – талант, це – другий материнський подвиг. Це – титанічний труд».

Але, погодьтеся, як гарно звучить – найкращий друг дитини!».

З першим ювілеєм тебе, 13! З першими кроками у велике життя!

Наталія Сокол

Газета «Вісті» №9 за4 березня 2016 року