Дошкільний навчальний

«Ой на Івана, ой на Купала – ніжний віночок я виплітала!»

«Ой на Івана, ой на Купала,

Ніжний віночок я виплітала…», доносяться дитячі срібні голоси вихованців дошкільного навчального закладу №13 «Берізка», бо початку дня Івана Купала діти чекали з особливим нетерпінням.  Як годиться, вони вмилися цілющою водицею з криниці. Кожна з дівчаток намагалася першою добігти до криниці, щоб набрати повне відерце та подивитися на свою вроду. 

Духовна культура нашого народу, його колоритна обрядовість, сакральні традиції, що сягають тисячоліть, має пізнати дитина з наймолодших років – з дошкілля. Висока моральність предків, щира, непідкупна приязнь у стосунках, взаємодопомога, тонкий естетичний смак і, головне - високо поетичний культ пращурів, шанування свого родоводу – все це гідне наслідування нинішніми поколіннями.

Посмакувавши та вмившись купальською водою, дівчатка йшли рвати любисток, чорнобривці та м’яту. Ходили босоніж по росі, «щоб змити всякі хвороби», а росу збирали в пляшечки, щоб нею промивати рани і лікувати очі як вчили їх молоді вихователі   Стільник Ю.В.,   Христенко Т.М., Сукач Т.М., Парубець Ю.Ю..

Серед майдану дошкільного закладу всі гуртом ставили небувалої краси Марену – найголовніший персонаж свята, а потім прикрашали її  рушниками, маленькими віночками і милувалися… А що до купальських віночків, то тут саме літечко допомагало їх виплітати - і маки, і соняшники, і цикорій, і деревій, і ніжні троянди, і лілеє  переплелися у небувалій квітковій казці!

Босі хлопчики і дівчатка, святково вбрані, ніжно виводили купальських пісень, грали в запальні, жартівливі ігри та найбільше їм сподобалося перестрибувати через величезну купу кропиви і різнотрав’я, бо так з прадавніх часів водилося, щоб очиститись дорослі перестрибували через багаття, а малеча - через жалючу кропиву. І тут всі були щасливими і сміливими!

Традиційно на Купальське свято пускали молоді дівчата віночки до річки, чи ставу, приспівуючи:

«Віночка сплету та на воду пущу,

хто віночка впіймає той мене забирає.»

Це дійство нашим малюкам теж  надзвичайно сподобалось, бо оспівує воно унікальний культурний пласт з обрядами, неповторною красою природи рідного краю. І попливли диво-віночки в чистій водичці басейну на щастя і радість дітям.

Високопоетичний і моральний струмінь Купальського свята переніс нас в ті прекрасні прадавні часи і подарував хвилини неповторної радості світосприймання духовних начал рідних пращурів. Несімо все те щиро і віддано нашим дітям.